Top
Plný pohár / Degustujeme  / Mali sme rande naslepo. S krásnymi Frankovkami.

Mali sme rande naslepo. S krásnymi Frankovkami.

Takže radšej neskôr ako nikdy! Takto by som pomenoval moje oneskorené písanie krátkych, ale intenzívnych zážitkov z nášho prvého rande naslepo. Viete, práca je práca, víno sa degustuje od rána do večera.

Ako mladý párik, ktorý sa ešte ráno nepoznal, tak sme sa vrhli na degustáciu vín. Niektorí prísediaci sa veru nepoznali, ale veď chápete. Pri pohári vína ide všetko lepšie.

No a prečo práve Frankovku? Ľudia, preberme sa! Však my máme doma hotový poklad vo forme tejto starej odrody. Susedia z Burgenlandu to už vedia, ba aj niektorí maďarskí vinári na to už prišli. Práve preto som sa rozhodol dať nášmu rendezvouz trocha šťavy a siahnuť do môjho archívu (ktorý, mimochodom, prišiel takto o véééľke poklady), kde som vybral zaujímavé veci. Podotýkam, niektoré “zaujímavosti”, viete, aby ma náhodou niektorý SVK vinár alebo vínopič neobvinil, že som tam nedal iné vína. Bude aj Frankovka 2.0!

Troška vedomostí

Frankovka modrá alebo Lemberger či Kékfrankos (ako len chcete) sa na našom území pestuje už niekoľko storočí. Krásne sa sem integrovala a skoro každoročne prináša veľké zadosťučinenie vinárom a milovníkom tejto odrody. V závislosti od ročníka dozrieva od konca septembra po začiatok novembra. Má krásne a jemné taníny a jej najsilnejšou zbraňou je ovocnosť a kyselinka. Avšak pozor na fenolovú zrelosť hrozna. Po vinifikácií víno potrebuje trochu oddychu, aby sa počiatočná trpkosť zjemnila. Toľko bolo teórie a poďme teraz na prax, priatelia!

Keďže už obdobie, kde nevedomí ,,milovníci’’ vína pili len Cabernet alebo Alibernet, pomaly končí, je naozaj krásne, že už aj mladí ľudia objavujú prednosti tejto odrody. Schválne, skúste vychlastať niekoľko fliaš Cabernetu s kamošmi. Pôjde to veľmi ťažko, no na druhej strane, Frankovka si v tom počína lepšie. Nám na to stačilo 8 fliaš vína, sviečky, moje domáce klobásy, Led Zeppelin, Johny Cash…

Najprv sme degustovali vína naslepo ! a robili sme si nejaké chuťové preferencie, podľa ktorých sme si nakoniec vybrali asi 3 najviac preferované vína. Bolo to ťažké, lebo samotná degustácia síce prebehla hladko, ale všetky vína boli úchvatné ( z viacerých pohľadov ). Nachádzali sa medzi nimi ašpiranti zo Strekova, Levíc, Drženíc, Šenkvíc, Mužle alebo aj zo Suchej nad Parnou.

Tak teda skúsim opísať aspoň prvé 3 želiezka v ohni.

3. miesto: Gaštany, drievko a koreniny

Víno od môjho Tibiho. Tento chalan ani nevie, čo vlastne zase vyparatil. Krásny, korenistý a jemno džemový prejav sa pekne dopĺňal so životom v agátovom sude. Jesenný charakter tohto vína sa nezaprel a myslím, že keby som ešte niečo z neho doma mal, tak už nikomu nedám. Bože! Všetko sa vypilo.  Krásne a prekvapivé víno z prvého oficiálneho ročníka vinárstva Melecsky Winery.

Tibor Melecsky Frankovka modrá Strekov 2012 – moje hodnotenie 87,5 boda

2. miesto: Višne, Michelin a svetová úroveň

Priznávam sa, že toto víno som dal do éteru ako malý chyták. Bol som zvedavý, ako naň prísediaci milovníci a vinári budú reagovať. Ja som ho asi, bohužiaľ, v pohári hneď rozpoznal a neváhal som ani s hodnotením ani s pitím. Višne, čerešňový lekvár, kvety a jemný drevnatý charakter v pozadí. Zo všetkých to bolo asi najživšie a najpubertálnejšie víno. No aj po dvoch hodinách rozpútalo Armagedon.

Bott Frigyes Frankovka modrá Mužla 2015 – Moje hodnotenie 88 bodov

1.miesto: Legenda, tak trochu Pinot a 7 rokov v Tibete

Minimálne už 10-krát som si chcel tohto bohéma otvoriť doma, avšak bolo očividne správne si ho nechať na tento tasting. Prišlo, čo malo… 6 zo 7 prísediacich nechápali, čo sa to deje. Keď sme víno naliali do pohára, bolo pekné, ale nevedeli sme si ani zďaleka predstaviť, čo dokáže. Po pár minútach to prišlo! Zvrat ako v zápase roku 2004, keď vo finále Ligy Majstrov Liverpool otočil z 0:3 proti AC Milan na 4:3. Úchvatné tóny sušených byliniek, jemného tabaku, čerešní a v neposlednom rade dochuť, ktorá nemala konca.

Mimochodom, víno malo nevtieravý charakter Pinotu Noir. Keby som pred siedmymi rokmi nebol študent a mal viac peňazí, kúpil by som celý kufor auta, aspoň. Treba dodať, že víno nesie veľký odkaz starej dekády strekovčanov

Strekov 1075 Frankovka modrá Terroir Goré 2008 – Moje hodnotenie 91 bodov

Ďakujem za vašu trpezlivosť pri čítaní, 3 litrom čaju a kalciovému sirupu na hrdlo pri písaní. Dúfam, že sa s vami uvidíme aj pri najbližšom Randezvouz…

Všetky vína sa degustovali z pohára značky Riedel.

Komentár

  • Viky
    3. marca 2017 at 17:04

    Najskôr som vôbec nechápala tomu názvu že rande na slepo, ale už chápem – je to úplne dokonalá myšlienka a aj zábava. Určite niečo spoločné vymyslím aj s babami, som zvedavá ako dopadneme 😀

Leave a Reply: