Top
Plný pohár / Degustujeme  / Kde bolo tam bolo, Dunaj rieka naša najväčšia sa z pohárov pila

Kde bolo tam bolo, Dunaj rieka naša najväčšia sa z pohárov pila

V polovičke septembra sme znova zasadli za okrúhly stôl ako rytieri kráľa Artuša a pustili sme sa do modernej, ale zato dlhodobo obľúbenej odrody Dunaj. Náš čin bol inšpirovaný našimi dobrými priateľmi, ktorý sa stále nevedia rozhodnúť, aký Dunaj je ten pravý. A čo je vlastne to správne. Zozbieral som zopár fľaštičiek, ktoré sme doplnili o nejaký ten môj archívček. Čítajte ďalej a uvidíte nemožné…

Dá sa Dunaj aj piť aj v ňom plávať?

Povedzme si zopár faktov a právd o tomto našom novošľachtencovi. Pochádza z trojitého kríženia odrôd (Muškát Bouchet x Oporto) x Svätovavrinecké. Toto šľachtenie prebiehalo pod taktovkou prvej dámy slovenského vinohradníctva a šľachtiteľstva pani Ing. Dorotky Pospíšilovej. Oficiálne svetlo sveta uzrelo v roku 1997, keď bolo zaradené do zoznamu registrovaných odrôd viniča (mimochodom spolu s Devínom). Výhodou tejto odrody je, že má super kyseliny. Keď ju necháte dlhšie vonku na koreni, môžete z nej mať pekný likérový štýl vína. Mimochodom, s fľašou Dunaju v ruke sa zle pláva v Dunaji, máme to odskúšané!

Základná jedenástka a jej spielmacheri

Tak, ako každý futbalový tréner, aj my sme mali svoju základňu postavenú z rôznych hráčov. Naše Dunaje reprezentovali oblasti ako Čajkov, Strekov, Černík, Veľký Kýr alebo Báb. Degustácia bola klasicky naslepo, preto vám neprezradím všetky zúčastnené strany.

Tu sú naši Avengeri:

3. Temný Rytier povstal!

Rovnako, ako vo filme s Batmanom, aj tento náš adept na treťom mieste povstal, aby znova ochránil všetko, čo mu je drahé! Pre nás legendárne víno ešte od legendárnejšej dvojice Jožko Teplan a Tomi Strelinger! Teplý a vďačný rok 2011 so skvelým telom a bombardujúcou vôňou kakaa, lesných plodov a jemného dymu. Prosím, ak ešte niekto máte doma toto víno, tak ho zakopte čo najhlbšie a nikomu to nepovedzte. Ono si vás raz nájde!

Žitavské Vinice Dunaj, akostné, suché 2011, Uľany nad Źitavou
počet bodov 88

hudba: The Dark Knight Rises 2012 soundtrack Hans Zimmer

2. Somelier, dedina čo nie je na mape alebo prebúdzanie okolia Nitry

Dlhý, ale veľmi podstatný pokec na začiatok. Spolutvorca tohto moku je môj dlhoročný známy Vladko Hronský, ktorý sa snažil z ročníka 2015 vyťažiť čo najviac. Víno má v sebe excelentnú prácu so sudom, kandizované ovocie, černice, kožu a čerstvo zomletú kávu. Chuť sa zdá byť nekonečná, no predsa jej chýba ešte trošku elegancie. Keď náhodou túto fľašu niekde nájdete, tak si ju prosím dajte do archívu aspoň na 2 roky. Ona sa odvďačí.

Vinárstvo Tajná, Dunaj akostné 2015 suché, Tajná
krásnych 89 bodov

hudba: Hooked on a Feeling – Blue Swede

1. Pozor všetci, niečo sa blíži!

Takto asi môžeme pomenovať tento underground Dunaj z dielne mladého veľmajstra spod Nitry Tomáša Sládečka. Farba ako temný Jedi rytier, vôňa omamná s narkotickými následkami a chuť je… Po…či! Kyseliny versus jemné taníny alebo čokoláda versus višne. Musím povedať, že na zimu 2017/2018 sa máte na čo tešiť. Budúci víkend sa pôjdem asi opiť do Velkeeru.

Velkeer Dunaj “Bobuľáč” suché 2015, Veľký Kýr
“iba” 92 bodov

Hudba: Cocaine – Eric Clapton

Žiadne komentáre

Leave a Reply: