Top
Na návšteve v rakúskom vinárstve Umathum - Plný pohár
fade
3521
post-template-default,single,single-post,postid-3521,single-format-standard,mkd-core-1.1.1,mkdf-social-login-1.2,mkdf-tours-1.3.1,voyage child theme-child-ver-1.0,voyage-ver-1.4,mkdf-smooth-scroll,mkdf-smooth-page-transitions,mkdf-ajax,mkdf-grid-1300,mkdf-blog-installed,mkdf-breadcrumbs-area-enabled,mkdf-header-standard,mkdf-sticky-header-on-scroll-down-up,mkdf-default-mobile-header,mkdf-sticky-up-mobile-header,mkdf-dropdown-default,mkdf-dark-header,mkdf-fullscreen-search,mkdf-fullscreen-search-with-bg-image,mkdf-search-fade,mkdf-medium-title-text,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive
Plný pohár / Degustujeme  / Na návšteve v rakúskom vinárstve Umathum
30 máj

Na návšteve v rakúskom vinárstve Umathum

Zamilovali sme si slnečný Burgenland. Najvýchodnejšiu rakúsku spolkovú krajinu charakterizuje skoro 300 slnečných dní v roku a hlavne Neziderské jazero (Neusiedler See). Nás však veľmi baví rozmanitosť miestnych vinárov. Kúsok za hranicami, už polhodinku jazdy od Bratislavy nájdete pestrú paletu vinárov – od malých rodinných cez veľké moderné vinárske kolosy. Od vinárov vyrábajúcich prírodne sladké vína až po biodynamikov, ktorí robia veľké červené vína.

Na jednej z našich potuliek po tomto slnečnom kraji sme navštívili vinárstvo Umathum a ochutnali ich vína. Vinárstvo Umathum sa nachádza v dedinke Frauenkirchen a je známe vďaka svojím autentickým červeným vínam. Nájdete u nich hlavne tradičné lokálne odrody ako Svätovavrinecké (St. Laurent) , Zweigelt alebo Frankovka modrá (Blaufränkisch). Vinárstvo vyrába až 85% vín z týchto odrôd. Z bielych odrôd nájdete Pinot Gris, Gelber Traminer ale aj Lipovinu. História vinárstva sa začala písať v roku 1958. Vinárstvo vedie charizmatický vinár Joseph Umathum, s ktorým sme ochutnali aj pár jeho vín.

Joseph verí, že vďaka organickým princípom a tvrdej práci vo vinohradoch získa kvalitné hrozno. Ručne zbierané a triedené hrozno následne dozrieva hlavne v drevených sudoch.

Lipovina (KÖNIGLICHER WEIN ) 2015

Keď sme uvideli v ponuke vinárstva Lipovinu, nevedeli sme odolať. Áno, túto odrodu nájdete hlavne na Tokaji, no v Burgenlande mala svoju tradíciu a históriu. Preto sme boli zvedaví na víno. Charizmatické biele víno s minerálnym podtónom, ktorý krásne dopĺňa jeho rafinovaná ovocnosť. Mimoriadne prekvapenie našej degustácie, kedže víno malo len príjemných 11,5 % alkoholu, no napriek tomu pôsobilo solídne a dlhotrvajúco!

Viac info: https://en.umathum.at/koeniglicher-wein-brmmxv

St. Laurent classic 2013

Ak pôjdete do Rakúska na víno, určite musíte ochutnať ich tradičné odrody. Jednou z nich je Svätovavrinecké. Prezretý Vavrinec z chladnejšieho ročníka 2013, ktorý pôsobí na prvý pohlaď ako hotové víno, no po pár minútach sa prejavilo v plnej kráse! Ringloty, višne a vianočné korenie vystupovali v slávnostnom pochode z pohára. Odporúčame ako dobrý učebný materiál pre milovníkov tejto odrody.

Viac info: https://en.umathum.at/st-laurent-2013

St. Laurent Vom Stein 2011

Unikátne víno zo starých vinohradov patriacich dávnejšie cisárskej rodine. Vavrinec z Vom Steinu je mohutný a elegantný zároveň. Koncentrovanú vôňu sušených sliviek dopĺňa sladké drievko a jemná minerálna stopa. Dochuť vína je nesmierne dlhá až nekonečná.

Viac info: https://en.umathum.at/vom-stein-2011-075

 

mm
Peter Kučerka

<p>Vyštudovaný marketér, ktorý sa dlhodobo venuje online marketingu. Od vysokej školy organizoval stretnutia pri dobrom jedle a dobrom víne Twinecamp. Zanietený milovník vína, absolvoval niekoľko someliérskych kurzov Vinárskeho Inštitútu. V Plnom pohári má na starosti komunikáciu a organizáciu eventov.</p>

Žiadne komentáre

Leave a Reply: